Co zamiast glazury nad blatem?

Laminat, stal, szkło, kamień, szlachetne tynki – to obecna alternatywa dla klasycznych glazurowanych płytek wypełniających przestrzeń pomiędzy blatem kuchennym a szafkami wiszącymi. Dziś kilka słów o szkle....

Może być matowe, przezroczyste, klejone do ściany lub przykręcane z dystansem pozwalającym ukryć za nim oświetlenie. Duża tafla zabezpieczająca całą ścianę, albo mniejsze osłaniające jedynie newralgiczne miejsca najbardziej narażone na zachlapanie. Możliwości jest wiele.

Lubimy szkło, bo błyszczy, refleksy świetlne urozmaicają pomieszczenie, dodają głębi, dobrze komponują się z nowoczesnymi meblami i elementami wykończeniowymi ze stali nierdzewnej i aluminium. Najczęściej używamy szkła bezpiecznego, składającego się z dwóch szyb z wklejoną między nie folią zabezpieczającą. Folia może mieć nadrukowany powtarzalny deseń albo fotografię. Możemy skorzystać z gotowych wzorów lub użyć dowolnego zdjęcia (o ile oczywiście jest w odpowiedniej rozdzielczości). Tu przykład wykorzystania w realizowanej kuchni własnej fotografii dostarczonej przez klienta:

Oczywiście projektując szklaną taflę należy pamiętać o wymogach bezpieczeństwa – zachowaniu odpowiedniego dystansu od płyty grzejnej i stosowaniu szkła hartowanego przy płycie z palnikami gazowymi. Przy doborze płyty gazowej należy wybierać model, w którym małe palniki umieszczone są bliżej ściany.

` ]]
Top